אודות

נולדתי בירושלים בשנת 1955, וגדלתי בתל אביב. בגילגולי הראשון, למדתי ב"בצלאל" ונהייתי אמן רב תחומי: צייר, פסל, מאייר ומעצב גרפי. הייתי מאייר קבוע בעיתון 'ידיעות אחרונות', מורה לאיור ורישום בבתי ספר שונים, הצגתי תערוכות יחיד בגלריות ומוזיאונים, השתתפתי בתערוכות קבוצתיות רבות, היה לי סטודיו משלי, עיצבתי ואיירתי ספרים רבים…

בחורף 2004 הלכנו, קאיה בתי הצעירה ואני, למסיבת יום הולדת. למסיבה הגיעה  אמנית נמרצת, שהפעילה את הילדים בדרך מקורית. היא פיזרה על השולחן תקליטי ויניל ישנים צבועים בלבן וביקשה מהילדים לצייר עליהם. לא עמדתי בפיתוי והצטרפתי למעגל הילדים. לקחתי תקליט והתחלתי לצייר. ציירתי דמויות במעגל בהבעות שונות. תוך כדי הציור הרגשתי באנרגיה סיבובית המושכת בכוח למרכז שבתוכי. הרגשתי שלווה וריכוז בלתי רגילים. הילדים וההורים נעמדו מסביב והביטו בהתפעלות בציור. לא הבנתי על מה הפליאה, אבל בתוכי ידעתי שמצאתי כאן משהו מיוחד. שאלתי את המדריכה: 'מה זה?', והיא ענתה לי: 'מנדלה!'.

כך החל הגילגול העכשווי. אחרי הרבה שנים של התנסות והעמקה רוחנית, מדיטציה וריפוי, גיליתי את המנדלה, את המקום שלי, מקום המאחד עולמות: ביטוי יצירתי עמוק, מרתק ורב גוני, וכלי מדהים לריפוי, השקטה והתפתחות. המפגש עם המנדלה אכן שינה את חיי.
'דרך המנדלה' משקף את הדרך וההבנות שלי מאז גיליתי את המנדלה, והוא פרי של איסוף והתנסות שנועד לחבר מחדש את האמן היוצר למרפא.


מהי מנדלה

המנדלה היא יצירה במעגלים, מעגלים המתחילים בנקודת המרכז ומתרחבים ממנה. המעגל, שהוא צורה ראשונית בטבע – הכוכבים, פתיתי השלג, גזעי עצים, היווה השראה לאדם כבר מראשית ההיסטוריה האנושית. בני אדם מתרבויות שונות מצאו במעגל צורה שבאמצעות יצירתה, ניתן לבטא מהויות פנימיות וקוסמיות. שמאנים אינדיאניים ציירו מנדלות מחול בטקסים של ריפוי, סמל המגן דויד בנוי על בסיס חלוקת המעגל לשישה חלקים שווים, והמנדלה הטיבטית מסמלת את מחזוריות החיים והמוות.


'דרך המנדלה' היא מסע להכרת העצמי, הרחבת המודעות וגדילה רוחנית. זו דרך של יצירה אמנותית, המאפשרת נגיעה ישירה בחוויה הרגשית שלנו באמצעות צבעים ודימויים. פיענוח שפה זו יכול לפתוח בפנינו את מעמקי הנשמה ולהביא מודעות, תובנות ושינוי בחיינו. בנוסף, ציור מנדלות היא הנאה שקטה ומרגיעה, הזמן וקצב החיים משתנה ומואט, וניתן לחוות את הנוכחות המלאה שבפנים, את ה'אני האמיתי', ולהתחבר לייעוד האישי שלנו.